Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Αγαπητοί γονείς,

Με την παρούσα επιστολή θα προσπαθήσουμε να σας γνωστοποιήσουμε τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ .

Οι μαθητές οφείλουν να βρίσκονται στον χώρο του σχολείου πριν την πρωινή συγκέντρωση για προσευχή, κατά τη διάρκεια της οποίας θα πρέπει να επιδεικνύουν τον αρμόζοντα σεβασμό.

•  Μαθητές που προσέρχονται με καθυστέρηση κατά την 1η διδακτική ώρα αλλά και κατά τις υπόλοιπες διδακτικές ώρες παίρνουν  αδικαιολόγητη απουσία και οι ίδιοι παραμένουν στην τάξη ή απασχολούνται με ευθύνη του  Διευθυντή. Οι γονείς θα ενημερώνονται τηλεφωνικώς στην περίπτωση απουσίας κατά την πρώτη ώρα.

•  Κατά τις ώρες λειτουργίας οι μαθητές οφείλουν να βρίσκονται εντός του χώρου του  σχολείου. Οι πόρτες των αυλών παραμένουν κλειστές. Η αποχώρηση του μαθητή από το σχολείο πριν  τη λήξη των μαθημάτων γίνεται μόνο για εξαιρετικά σοβαρούς λόγους με άδεια από τη Δ/νση και πάντα μετά από επικοινωνία με τους γονείς.

•   Η απομάκρυνση από το σχολικό χώρο για οποιονδήποτε λόγο χωρίς την άδεια της Δ/νσης ή του εφημερεύοντα εκπαιδευτικού δεν επιτρέπεται.

•    Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων οι μαθητές εξέρχονται στο χώρο της αυλής και οι αίθουσες θα κλειδώνονται για λόγους ασφαλείας από τον διδάσκοντα.

•    Για οποιοδήποτε πρόβλημα οι μαθητές απευθύνονται στους εφημερεύοντες καθηγητές που επιτηρούν τους διάφορους χώρους του σχολείου, στις υποδείξεις των οποίων πρέπει να υπακούουν.

•   Έχουν ληφθεί όλα τα αναγκαία μέτρα για την εκκένωση του σχολείου σε περίπτωση φυσικών καταστροφών (σεισμού κτλ.).

•    Η κατοχή και η χρήση κινητών τηλεφώνων εντός του σχολικού χώρου απαγορεύεται. Οποιαδήποτε επικοινωνία χρειαστεί να υπάρξει μεταξύ μαθητή και γονέα μπορεί να γίνεται  μέσω των τηλεφώνων του σχολείου.

• Επιπλέον, απαγορεύεται αυστηρά η χρήση ηλεκτρονικών συσκευών για  βιντεοσκόπηση, λήψη φωτογραφιών και καταγραφή συνομιλιών.

Κάθε παρέκκλιση των ανωτέρω αποτελεί αντικείμενο παιδαγωγικού ελέγχου.

•   Η συμμετοχή όλων των μαθητών στις εκπαιδευτικές επισκέψεις θεωρείται αναγκαία, αφού αποτελούν συμπλήρωμα της αγωγής των παιδιών και μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ προκύπτει από:

1. την καθημερινή προφορική εξέταση και την όλη συμμετοχή του μαθητή στη διδακτική-μαθησιακή διαδικασία,
  2. τις ολιγόλεπτες γραπτές δοκιμασίες (τεστ),
  3. τις ωριαίες γραπτές δοκιμασίες, οι οποίες είναι:

α) προειδοποιημένες, αν έπονται μιας ανακεφαλαίωσης και καλύπτουν ευρύτερη διδακτική ενότητα,

β) μη προειδοποιημένες, αν καλύπτουν την ύλη που διδάχθηκε στο αμέσως προηγούμενο μάθημα.

1. τις εργασίες που εκτελούν οι μαθητές στο σχολείο ή στο σπίτι στο πλαίσιο της καθημερινή διδακτικής διαδικασίας,
  2. τις συνθετικές δημιουργικές εργασίες (αν χρειαστεί),

6.τις ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις Ιουνίου στα μαθήματα της Ομάδας Α΄.   1)Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (Γλωσσική Διδασκαλία και Νεοελληνική Λογοτεχνία), 2) Μαθηματικά, 3) Φυσική, 4) Ιστορία.

-Οι μαθητές οφείλουν να τηρούν συγκεκριμένους κανόνες συμπεριφοράς. Σε αντίθετη περίπτωση υπάρχουν κυρώσεις οι οποίες κλιμακώνονται ανάλογα με το παράπτωμα ως εξής:

α) προφορική παρατήρηση

β) προφορική ή γραπτή επίπληξη

γ) ωριαία απομάκρυνση από το μάθημα

δ) αποβολή 1 έως 5 ημέρες από τα μαθήματα

ε) αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος

Σε κάθε περίπτωση οι κυρώσεις επιβάλλονται με στόχο αποθάρρυνση της επανάληψης του παραπτώματος

ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Η φοίτηση των μαθητών πρέπει να είναι τακτική και η παρακολούθηση όλων των μαθημάτων ανελλιπής και όχι επιλεκτική.

Στους μαθητές παρέχεται η δυνατότητα να κάνουν (για λόγους υγείας και άλλους)έως 114 απουσίες (50 δικαιολογημένες και 64 αδικαιολόγητες).

Οι απουσίες μπορούν να χωρισθούν σε δύο κατηγορίες:

Α. Δικαιολογημένες

Είναι οι απουσίες που πραγματοποιούνται για κάποιο σοβαρό και αποδεκτό λόγο και οφείλονται σε:

α) σοβαρούς οικογενειακούς λόγους ή αδιαθεσία (έως 2 ημέρες), που πιστοποιούνται από τους γονείς. Το αργότερο μέχρι και τη δέκατη μέρα από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο, ο γονέας υποβάλλει βεβαίωση δικαιολόγησης των απουσιών αιτιολογώντας το λόγο της απουσίας. Ο κηδεμόνας  μπορεί να δικαιολογήσει κατά το σχολικό έτος συνολικά απουσίες 10 ημερών και όχι περισσότερες από 2 συνεχόμενες κάθε φορά

β) ασθένεια που πιστοποιείται από δημόσιο νοσηλευτικό ίδρυμα, ιδιωτική κλινική ή ιδιώτη γιατρό. Στην περίπτωση αυτή ο γονέας υποβάλλει αίτηση δικαιολόγησης των απουσιών συνοδευόμενη από ιατρική ή νοσοκομειακή βεβαίωση.

Τα παραπάνω δικαιολογητικά πρέπει να προσκομίζονται από τον ίδιο τον κηδεμόνα. .

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Ο γονέας δεν μπορεί να δικαιολογήσει τμήμα ημέρας π.χ τις δύο πρώτες ώρες που επισκέφτηκε γιατρό. Στις περιπτώσεις αυτές η δικαιολόγηση γίνεται μόνο από γιατρό.

Β. Αδικαιολόγητες

Τέτοιες είναι:

1. οι απουσίες που ο κηδεμόνας δεν μπόρεσε ή καθυστέρησε να δικαιολογήσει,
  2. οι απουσίες που οφείλονται σε αυθαίρετη (χωρίς άδεια) απομάκρυνση του μαθητή από το σχολείο,
  3. οι απουσίες που οφείλονται είτε σε καθυστερημένη προσέλευση στην αίθουσα, είτε σε ωριαία ή ημερήσια αποβολή.

Επισημαίνεται ότι δεν δικαιολογούνται απουσίες αποχής από τα μαθήματα.

Το σύνολο των αδικαιολόγητων απουσιών δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 64.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

-Με τη Διεύθυνση του Σχολείου και με τους εκπαιδευτικούς καθημερινά για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει  (τηλέφωνο: 2372041553, fax:2372041553, email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ). Επίσης υπάρχει και η ιστοσελίδα του σχολείου από όπου μπορείτε να ενημερώνεστε καθημερινά (gym-palaioch.chal.sch.gr).

-Για συνεργασία και ενημέρωση σχετικά με την επίδοση και τη συμπεριφορά των παιδιών μπορείτε να προσέρχεστε στο σχολείο .

Είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστεί.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 05 Νοέμβριος 2017 23:34