Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Σχολικό έτος 2015-2016 Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων

Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων

Την Τρίτη 10 Μαΐου έγινε στο σχολείο μας παρουσίαση των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων για το σχολικό έτος 2015-2016. Συγκεκριμένα:

1) Πολιτιστικό πρόγραμμα της Α' τάξης με τίτλο "Ήθη, Έθιμα, Τοπική Κουζίνα" με υπεύθυνη καθηγήτρια την Κα Τσιούκα Γεωργία ΠΕ02.

Οι στόχοι του προγράμματος: Να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με ήθη, έθιμα του τόπου τους και να γνωρίσουν φαγητά της τοπικής κουζίνας. Ασχοληθήκαμε με όλα αυτά γιατί είναι σίγουρο πως  η γνωριμία μας με το παρελθόν, η επαφή με τις ρίζες μας αποτελεί τη βάση για το μέλλον.

Η εργασία των μαθητών: "Ήθη, Έθιμα, Τοπική Κουζίνα" Μέρος Α -  Μέρος Β

2) Πολιτιστικό πρόγραμμα της Γ' τάξης με τίτλο "Παρίσι - Λονδίνο: ένα διαδικτυακό ταξίδι" και υπεύθυνες καθηγήτριες την Κα Μπουζώνα Γεωργία ΠΕ06 και την Κα Ανδριώτου Αφροδίτη ΠΕ05.

Οι στόχοι του προγράμματος: Να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τη γαλλική και αγγλική κουλτούρα, γνωριμία με βασικά αξιοθέατα, τη μουσική, τη λογοτεχνία, την κουζίνα των δυο χωρών, εξάσκηση της γαλλικής και αγγλικής γλώσσας.

Οι εργασίες των μαθητών:

Ξενάγηση στο Παρίσι (βίντεο)

Γαλλικό Σινεμά (βίντεο)

Ξενάγηση στο Λονδίνο (βίντεο)

British Invasion - Μια ματιά στη βρετανική μουσική σκηνή της δεκαετίας του '60 και του '70

London Calling

London Highlights

3) Πολιτιστικό πρόγραμμα της Γ΄ τάξης με τίτλο "Hip hop: από τις γειτονιές του Bronx, στο MTV, στη χλιδή και στ' ακριβά ρούχα" με υπεύθυνη καθηγήτρια την Κα Κάρκου Ελίνα ΠΕ011.

Οι στόχοι του προγράμματος: Να γνωρίσουν οι μαθητές την ιστορία του Hip Hop, από πού ξεκίνησε...μέχρι σήμερα.

Η εργασία των μαθητών: Hip hop

4) Πολιτιστικό πρόγραμμα της Γ΄τάξης με θέμα "Αριστοτέλης: χθες, σήμερα, αύριο" με υπεύθυνη καθηγήτρια την Κα Τσιούκα Γεωργία ΠΕ02

Οι στόχοι του προγράμματος: Το 2016 ανακηρύχθηκε σε «Επετειακό Έτος Αριστοτέλη», επί  τη ευκαιρία της συμπλήρωσης 2400 χρόνων από τη γέννηση του σπουδαίου φιλοσόφου και πρώτου γνήσιου επιστήμονα της ανθρωπότητας. Έχοντας ως αφόρμηση το παραπάνω γεγονός προσπαθήσαμε όσο ήταν δυνατό να ασχοληθούμε με τη ζωή και το έργο του Αριστοτέλη ο οποίος  υπήρξε  η κορυφαία μορφή της αρχαίας ελληνικής σκέψης, σε επίπεδο επίδρασης τουλάχιστον.

Οι εργασίες των μαθητών:

Βιογραφία του Αριστοτέλη (βίντεο)

Βιογραφία του Αριστοτέλη

Αποφθέγματα του Αριστοτέλη

Παιχνίδι γνώσεων με θέμα τον Αριστοτέλη (κάρτες με ερωτήσεις και απαντήσεις πολλαπλών επιλογών)

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 13 Μάιος 2016 09:50