Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Σχολικό έτος 2015-2016 Δράσεις κατά των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού

Δράσεις κατά των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού

Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου. Καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών. Στο πλαίσιο αυτό και σύμφωνα με έγγραφο του Υπουργείου με θέμα "Με την ποίηση πολεμάμε τον ρατσισμό", τα σχολεία της Β/θμιας εκπαίδευσης κλήθηκαν να οργανώσουν δράσεις κι εκδηλώσεις καθ' όλη τη διάρκεια της εβδομάδας.

Με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων, την Τρίτη 22 Μαρτίου προβλήθηκε στους μαθητές της Γ΄τάξης το ντοκυμαντέρ του Στέλιου Κούλογλου με τίτλο "Βρωμοέλληνες" από την εκπομπή Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα . Το ντοκυμαντέρ στάθηκε αφορμή για εποικοδομητικό διάλογο. Επίσης προβλήθηκε η ταινία μικρού μήκους Drop it! με θέμα τη διαφορετικότητα, τη μετανάστευση και την κοινωνική ένταξη. Η ταινία είναι μια ελληνική κινηματογραφική παραγωγή που διακρίθηκε στο φεστιβάλ PLURAL+ 2013.

Την Τετάρτη 23 Μαρτίου, προβλήθηκε στους μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης ένα ντοκυμαντέρ με θέμα ένα κοινωνικό πείραμα που διεξήγαγε μια δασκάλα στην τάξη της στην Άιοβα των ΗΠΑ το 1968. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές.

Υπεύθυνη για τις δράσεις ορίστηκε η Κα Μπουζώνα Γεωργία.

Άλλα σχετικά βίντεο:

Με τα γυαλιά του ρατσιστή

Βάλε τον ρατσισμό στη θέση του

ActionAid - Παίρνουμε θέση

Λαθρεπιβάτης

Επίσης μπορείτε να δείτε:

Βίντεο σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα

Πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό για το ρατσισμό και τη διαφορετικότητα

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 23 Μάρτιος 2016 16:11