Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Σχολικό έτος 2015-2016 Διαδικτυακός εκφοβισμός - Βιωματική παρέμβαση πρόληψης

Διαδικτυακός εκφοβισμός - Βιωματική παρέμβαση πρόληψης

Τη  Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016,  μετά από πρόσκληση της κυρίας Μπουζώνα Γεωργίας, ΠΕ06 και απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, επισκέφτηκε το σχολείο μας η Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Χαλκιδικής,  κα Μαρία Παπαδοπούλου. Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκε βιωματική παρέμβαση πρόληψης και βιωματικό εργαστήριο με την Γ΄τάξη, με τίτλο: «ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ-CYBER BULLYING».

Η συνάντηση της Υπεύθυνης με τα παιδιά ξεκίνησε με γνωριμία-εμψύχωση, με σκοπό την καλύτερη επικοινωνία μεταξύ τους. Η βιωματική παρέμβαση στηρίχθηκε σε υποθετικές ερωτήσεις και αντίστοιχες απαντήσεις σχετικά με το θέμα, όπως: -Τι είναι ο διαδικτυακός εκφοβισμός - Από ποιον γίνεται - Σε ποιον γίνεται - Πώς γίνεται - Πότε γίνεται - Τι μορφές έχει - Τι συνέπειες έχει - Τι διαστάσεις έχει πάρει ? Πώς προλαμβάνεται ? Πώς αντιμετωπίζεται ? Συμπεράσματα.

Στη συνέχεια αναλύθηκαν συγκεκριμένα βίντεο για το θέμα και επισημάνθηκαν από τα παιδιά τα μηνύματα που εξάγονται. Στο βιωματικό εργαστήριο παρουσιάσθηκαν 5 μελέτες περιπτώσεων, στις οποίες τα παιδιά, με κριτική σκέψη, πρότειναν τις κατάλληλες λύσεις. Η όλη παρέμβαση είχε βιωματικό χαρακτήρα μάθησης με ενεργητική συμμετοχή των παιδιών.

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 20 Φεβρουάριος 2016 13:23