Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Σχολικό έτος 2015-2016 Bιωματική παρέμβαση πρόληψης «Διώχνω τη βία ? Πιστεύω στη φιλία»

Bιωματική παρέμβαση πρόληψης «Διώχνω τη βία ? Πιστεύω στη φιλία»

Την Τρίτη 2 Φεβρουαρίου 2016,  μετά από πρόσκληση της κυρίας Μπουζώνα Γεωργίας, ΠΕ06 και απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, επισκέφτηκε το σχολείο μας η Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Χαλκιδικής,  κ. Μαρία Παπαδοπούλου. Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκε βιωματική παρέμβαση πρόληψης και βιωματικό εργαστήριο με την Α΄τάξη, με θέμα: «Διώχνω τη βία ? Πιστεύω στη φιλία».

Η κυρία Παπαδοπούλου επικεντρώθηκε στην συναισθηματική αγωγή των εφήβων, στις ανάγκες των μαθητών, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους  αλλά και τα όρια μέσα στη σχολική ζωή. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην (αυτο)πειθαρχία, την παραβίαση των ορίων και τις επιπτώσεις της. Αναλύθηκαν οι διάφορες μορφές σχολικής βίας, η ευθύνη όλων και οι τρόποι διαχείρισης. Στο εργαστήριο τα παιδιά μελέτησαν μία περίπτωση σχολικού εκφοβισμού και πρότειναν λύσεις. Η συνάντηση έκλεισε με δραστηριότητα, κατά την οποία οι μαθητές/τριες επινόησαν διάφορα συνθήματα-μηνύματα με τις λέξεις «βία-φιλία».

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 20 Φεβρουάριος 2016 13:24