Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Σχολικό έτος 2015-2016 Δημιουργία μαθητικού βίντεο "Youth4Greece"

Δημιουργία μαθητικού βίντεο "Youth4Greece"

Η πλατφόρμα «Youth4Greece» δημιουργήθηκε με στόχο να προβάλλει την Ελλάδα μέσα από τα μάτια των παιδιών και των εφήβων, επιτρέποντάς τους να δημιουργήσουν αμιγώς πρωτότυπα βίντεο σε σχέση με τα αξιοθέατα του τόπου τους ?ιστορικά, πολιτιστικά, φυσικής ομορφιάς? τις τοπικές εκδηλώσεις και τις τοπικές συνταγές, προσκαλώντας με αυτό τον τρόπο συνομήλικούς τους αλλά και όλους τους επισκέπτες της πλατφόρμας να γνωρίσουν τη χώρα μας.

Μέσα από αυτή τη δράση και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς τους, οι μαθητές καλούνται με διασκεδαστικό τρόπο να δημιουργήσουν πρωτότυπο διαδικτυακό υλικό συμβάλλοντας άμεσα στην προαγωγή καλού και ποιοτικού περιεχομένου που προβάλλει τη χώρα μας, και κατανοώντας ταυτόχρονα τις πολύ σημαντικές έννοιες της καινοτομίας, της πνευματικής ιδιοκτησίας και της συνεργατικότητας.

Το Γυμνάσιο Παλαιοχωρίου συμμετέχει στη δράση με δυο βίντεο:

1) Ένα βίντεο από το Γιώργο Ζηζηλιώτη της Γ' τάξης, με θέμα τη λιτανεία της εικόνας του Αρχαγγέλου Μιχαήλ κατά το τοπικό πανηγύρι των Ταξιαρχών στις 7 Νοεμβρίου.

2) Ένα βίντεο από τη Λέχου Ζαχαρούλα και τη Δήμου Παναγιώτα της Γ' τάξης, στο οποίο παρουσιάζεται η "πλατσίντα", παραδοσιακή τραχανόπιτα από τη Βαρβάρα.

Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 12 Φεβρουάριος 2016 18:58