Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Σχολικό έτος 2014-2015 Βιωματική παρέμβαση πρόληψης κατά της σχολικής βίας

Βιωματική παρέμβαση πρόληψης κατά της σχολικής βίας

Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων και σε συνεργασία με την Υπεύθυνη κατά της Σχολικής Βίας του  σχολείου  μας  κ. Μπουζώνα  Γεωργία και το  Διευθυντή  κ. Λαμπρινό  Γεώργιο, το Γυμνάσιο Παλαιοχωρίου  πραγματοποιεί δράσεις κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Στo πλαίσιo αυτής της απόφασης, την Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2015, η Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Χαλκιδικής, κ. Μαρία Παπαδοπούλου, επισκέφτηκε το σχολείο μας,  μετά από πρόσκληση, με σκοπό την υλοποίηση 3ωρης βιωματικής παρέμβασης, πρωτογενούς πρόληψης, με την Γ΄ τάξη. Θα ακολουθήσει η ίδια δράση και με τις άλλες τάξεις του σχολείου.

Η βιωματική παρέμβαση είχε τίτλο: «Διώχνω τη βία και τον εκφοβισμό μακριά από το σχολείο αυτό». Κατά τη διάρκειά της έγινε προβολή παρουσίασης, σε συνδυασμό με συζήτηση, βιωματικές ασκήσεις ενεργητικής μάθησης, προβολή βίντεο και στο τέλος οι μαθητές υπέγραψαν συμβόλαιο, που αφορά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, σχετικά με  μια ειρηνική και ισότιμη συνύπαρξη στο σχολείο. Στη συνέχεια ακολούθησε αξιολόγηση και εργαστήριο, όπου οι μαθητές κατέγραψαν -ανώνυμα και μόνο με την υπογράμμιση του φύλου- τις εντυπώσεις και τα συναισθήματά τους για τη συγκεκριμένη δράση και δημιούργησαν συνθήματα-μηνύματα κατά της βίας και υπέρ της φιλίας.

Μεταξύ άλλων, κάποια παιδιά έγραψαν στο φύλλο αξιολόγησης:

«Η σημερινή συνάντηση, πιστεύω, με βοήθησε αρκετά. Μου έδωσε γνώσεις και απόψεις, που είναι πιο σωστές από αυτές που είχα πριν. Αλλά και με προβλημάτισε αρκετά και γι αυτό θα αλλάξει η γνώμη μου, προς το καλύτερο».-Κορίτσι

«Η σημερινή συνάντηση με προβλημάτισε και με έκανε να σκεφτώ. Επίσης έμαθα σημαντικά πράγματα που δεν γνώριζα».-Αγόρι

«Σήμερα ένιωσα χαρά για το μάθημα που διδάχτηκα πάνω στον εκφοβισμό στα σχολεία».-Αγόρι

«Η σημερινή συνάντηση ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα. Μάθαμε πράγματα για τη βία και τη φιλία και, μ? αυτό τον τρόπο διευρύναμε τους ορίζοντές μας, καθώς μάθαμε πώς να γίνουμε καλύτεροι προς τους συνανθρώπους μας. Θα ήθελα να ξαναγίνει μια τέτοια συνάντηση, αφού έμαθα πώς να γνωρίζω καλύτερα τον εαυτό μου και πώς να αντιμετωπίζω κάποια θέματα».-Κορίτσι

«Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Μας βοήθησε πολύ».-Κορίτσι

Ακολουθούν φωτογραφίες από τη συνάντηση.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 10 Φεβρουάριος 2015 00:44