Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Σχολικό έτος 2013-2014 Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα (2014)

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα (2014)

Το τριήμερο 4-6/3/2014 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου στην Αθήνα με συνοδούς καθηγητές τους φιλόλογους κ. Παπαθανασίου Πηγή και κ. Δερμιτζάκη Γεώργιο. To πρόγραμμα της εκδρομής περιλάμβανε επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων, τον ιερό βράχο της Ακρόπολης και το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης. Οι μαθητές περιηγήθηκαν επίσης στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας (Αρχαία Αγορά, Κεραμεικός, Στύλοι του Ολυμπίου Διός, Πύλη του Αδριανού) ενώ επισκέφτηκαν το Καλλιμάρμαρο (Παναθηναϊκό Στάδιο) και το χώρο του Ζαππείου Μεγάρου. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον Εθνικό Κήπο, το Μέγαρο Μαξίμου και το Προεδρικό Μέγαρο, όπου παρακολούθησαν την αλλαγή της προεδρικής φρουράς. Τέλος, περιηγήθηκαν στα στενά της Πλάκας, στο Μοναστηράκι και στο Θησείο. Η βόλτα με το μετρό ήταν για πολλούς από τους μαθητές μια μοναδική εμπειρία. Ακολουθούν φωτογραφίες από την επίσκεψη στον ιερό βράχο της Ακρόπολης και τη Βουλή των Ελλήνων.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 03 Φεβρουάριος 2015 21:21