Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Σχολικό έτος 2013-2014 Βιωματικές Δράσεις - Σχολική και Κοινωνική Ζωή

Βιωματικές Δράσεις - Σχολική και Κοινωνική Ζωή

Στις 20/5/2014 στο πλαίσιο του μαθήματος "Βιωματικές Δράσεις - Σχολική και Κοινωνική Ζωή", προβλήθηκαν στο σχολείο οι εργασίες των μαθητών της Α'  Γυμνασίου.

Tα θέματα των Βιωματικών Δράσεων ήταν:

α. "Εγώ & οι Άλλοι", με υπεύθυνη την καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας κ. Μπουζώνα Γεωργία.

Oι μαθητές μίλησαν για τον εαυτό τους, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους ως μέλη μιας ομάδας, έμαθαν να συνεργάζονται και να λειτουργούν αρμονικά, σεβόμενοι ο ένας τις ιδιαιτερότητες του άλλου. Είδαν τον εαυτό τους όχι μόνο ως μονάδα, αλλά και ως μέλος ενός ευρύτερου κοινωνικού συνόλου. Αποτύπωσαν τα συναισθήματά τους μέσα από ζωγραφιές και μίλησαν για τη φιλία. Ασχολήθηκαν με την αντιμετώπιση στρεσογόνων καταστάσεων κι  ενημερώθηκαν για τις βλαβερές συνέπειες του άγχους στην υγεία από ιατρικό προσωπικό του Κέντρου Υγείας Παλαιοχωρίου κι ανακάλυψαν τρόπους για να χαλαρώνουν. Ακολούθησε βιωματικό εργαστήριο. Επίσης, ασχολήθηκαν με το φαινόμενο της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, έφτιαξαν αφίσες, έγραψαν τραγούδι και δημιούργησαν βίντεο.

β. "Οι αρνητικές συνέπειες του αλκοόλ", με συντονιστή τον κ. Κουρτίδη Παντελή.

Την ίδια μέρα παρουσιάστηκε και εργασία Γερμανικών της Γ' τάξης με θέμα "Mein Dorf" ("Tο χωριό μου") με υπεύθυνη την καθηγήτρια Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας κ. Φεστίδου Αυγή.
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 05 Νοέμβριος 2015 22:47