Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκδρομές Εκπαιδευτική εκδρομή στα Στάγειρα

Εκπαιδευτική εκδρομή στα Στάγειρα

H Γ τάξη του Γυμνασίου πραγματοποίησε στις 21-3-2016 εκπαιδευτική επίσκεψη στα Στάγειρα Χαλκιδικής στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος που υλοποιούν για το σχολικό έτος 2015-2016 με τίτλο: «Αριστοτέλης: χθες, σήμερα, αύριο». Συγκεκριμένα επισκέφθηκαν το μοναδικό θεματικό πάρκο της Χαλκιδικής στο «Άλσος του Αριστοτέλη». Είχαν την ευκαιρία, με τη βοήθεια της ξεναγού, να μελετήσουν από κοντά τα διαδραστικά όργανα που λειτουργούν  βάσει των φυσικών νόμων, οι οποίοι αναφέρονται στα συγγράμματα του Αριστοτέλη και ιδιαίτερα στο έργο «Φυσικά». Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς ενημερώθηκαν με τρόπο επιστημονικό για ό,τι υπάρχει στο συγκεκριμένο πάρκο. Συνοδοί ήταν η κ. Τσιούκα Γεωργία και η κ. Αργυροπούλου Χριστίνα.

Φωτογραφίες: Χιούτης Θεόδωρος Γ2

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 22 Απρίλιος 2016 13:05